Ostrzeżenia dotyczące obszaru cyberbezpieczeństwa.

OSZUSTWO „Zwrot 300 zł za szczepienie”

Szanowni Państwo,

Ostrzegamy przed fałszywą stroną, na której oszuści oferują zwrot 300 zł za szczepienie. Jeżeli Klient wprowadzi tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków.

Wygląd strony jest łudząco podobny do rządowych witryn. Użyto na niej polskiego godła i napisu „gov.pl”, używanego przez państwowe instytucje. Na stronie możemy przeczytać: „Odbierz 300 zł za szczepienie od Prezydenta Andrzeja Dudy”. Pieniądze mają pochodzić z nieistniejącego programu „Wsparcie”, uruchomionego rzekomo 12 stycznia 2022 roku. Oszukańcza strona informuje, że otrzymają je „wszyscy Polacy, którzy przeszli pełen cykl szczepienia”.


Bezpieczne zakupy przedświąteczne

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko otwierany codziennie przez dzieci kalendarz adwentowy czy świąteczna kolacja z najbliższymi, to także czas przygotowań, podczas którego zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie będą nam towarzyszyć.

Te okoliczności staną się idealne dla przestępców, którzy korzystając z naszej nieuwagi będą próbowali skusić nas na „tańsze zakupy” lub używając manipulacji pozyskają od nas dane poufne, przy użyciu których dokonają transakcji „w naszym imieniu”.

Czytaj więcej.


Zagrożenia związane z instalacją zdalnego pulpitu

Zagrożenie – instalacja oprogramowania tzw. „zdalnego pulpitu” umożliwiającego przejęcie kontroli innej osoby nad urządzeniem, w którym to oprogramowanie zostało zainstalowane.

Czytaj więcej.


UWAGA!!!, coraz częstszą formą ataku jest podszywanie się przestępców pod pracownika Banku lub innej instytucji finansowej. Przestępcy podczas połączenie telefonicznego mogą wykorzystywać metody spoofowania nr telefonów w taki sposób aby Klientowi wyświetlał się nr telefonu Banku.

Przestępcy często oferują korzyści finansowe pochodzące z obrotu bitcoin’ami, danymi osobowymi lub innych form zarobku. Prosząc często o instalację na komputerze lub smartfonie ofiary dodatkowego oprogramowania. Za pomocą tego oprogramowania włamują się na konto ofiary.

Czytaj więcej.


UWAGA na VOICE PHISHING polegający na podszywaniu się przestępców pod pracownika Banku. Przestępcy podczas połączenie telefonicznego mogą wykorzystywać metody spoofowania nr telefonów w taki sposób aby Klientowi wyświetlał się nr telefonu Banku.

Więcej informacji: www.sgb.pl/komunikaty-o-bezpieczenstwie/


Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników Call Center SGB-Banku SA